Nie je to nič, čo by sa nestalo i vám. Nakoreníte kuracie prsia, rozložíte ich nad rozpálenú pahrebu na rošt a hoci máte dobrý pocit z toho čo o chvíľu servírujete na taniere, mäso je suché. Stačila minútka nepozornosti a mäso stratilo krehkosť – voda vyfučala von.

Všetko môže byť inak, ak citlivú kuracinu zapuzdríte do takmer nepreniknuteľnej bariéry. Ak ste si v tejto chvíli spomenuli na úpravu mäsa v lístkovom ceste v štýle „wellington“, vedzte že to bude fungovať výborne.

Horúca pahreba mimo stred grilu

Pekáčik s horúcou vodou uprostred palivového roštu a horúce brikety za deliacimi priečkami po oboch stranách. To je zostava, ktorú si pripravíte pre mäso v lístkovom ceste. Potrebujete vyšvihnúť teplotu aspoň na 200 °C, inak sa cestu nebude chcieť nafúknuť.

Súčasne však musíte liatinový tanier ochrániť pred priamou žiarou, ktorá by lístkové cesto pripaľovala odspodu. Znamená to, že tentokrát naplníte briketami rozpaľovací komín až po samý vrch a rozpálite ich dvomi kockami podpaľovača dovtedy, kým sa po samý vrch nepokryjú popolom.

Ak sa vám bude zdať, že brikety v komíne poklesli, smelo pridajte počas rozkurovania ďalšie. Pahreba musí na oboch stranách naozaj stúpať do výšky.

Mäso žiada výrazné korenie

Ak sa kuracie mäso pripravuje v lístkovom ceste, je to akoby ste ho pripravovali v pare. Potrebujete k nemu bylinky a koreniacu zmes, ktorej chuť pocítite. Tam, kde sa zmieša vôňa bylín s pikantným rázom korenín a mocou soli, tam môžete očakávať i chuť, ktorá bude plná a príjemná.

Rozpis surovín:

850 g  kuracích pŕs
800 g lístkového cesta
1 pl Mäspoma Horská soľ
1/2 bal Mäspoma Americký Steak
2 pl oleja
2 žĺtky na potretie
čerstvá šalvia

Z kuracích pŕs odkrojíte nedokonalosti z ich búrania na bitúnku, rozkrojíte ich vonkajšiu časť približne na tretiny a každý kúsok starostlivo obsypete koreniacou zmesou. Nebojte sa toho že jej bude veľa. A ani ju nerieďte múkou. Koľko sa na mäso nalepí, toľko má na ňom aj zostať.

Zabaľte ich do cesta

Ak kupujete lístkové cesto z obchodu, nie je s ním veľa práce. Rozvaľkáte ho na plát hrubý približne štyri milimetre, rozrežete ho na štvrtiny a máte práve také kúsky cesta, z ktorých urobíte župan na jednotlivé porcie mäsa.

Naložíte ho na cesto, poprekladáte, spoje zlepíte žĺtkom a ozdobíte vidličkou. Nech vyzerajú vaše balíčky akokoľvek, nezabudnite na to najdôležitejšie. Na vrch patrí malý zárez pre unikanie pary a každý z balíčkov žiada aby ste ho potreli rozšľahaným žĺtkom.

Grilujte 30 minút

Ak je jemné hydinové mäso opláštené lístkovým cestom, nepotrebujete striehnuť na jeho grilovanie teplomerom. Voda neunikne a aj nafúknuté cesto funguje ako izolácia, ktorá dnu neprepustí priveľa tepla. Či budú mať vo finále grilované prsia 74, 80 či 86 °C – na tom priveľmi nezáleží. Štruktúra a chuť sú rovnaké.

Balíčky poukladáte na olejom vytretý liatinový tanier a uložíte na nastrojený gril. Pomôže, ak každých 10 minút otočíte veko grilu tak, aby prieduchy boli na inom mieste. Majú zostať plne otvorené rovnako hore na veku ako dole na kotli.

Sledujte teplotu, určite by nemala klesať nadol. Približne po 30 minútach uvidíte zlatistú kôrku a ak sa kdesi cesto troška pri nafúknutí natrhne, nič na tom. Všetko sa podarí. Ak ste doposiaľ nikdy tento spôsob pri grilovaní nepoužívali, verte tomu že sa k nemu vrátite znova a znova. Tá jemnosť mäsa za to určite stojí.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár