Jemné kysnuté cesto, horúci spenený olej a mimoriadne rýchle tempo praženia. Tak vyzerá klasická príprava langošov, ak sa do nich pustíte v kuchyni. Vymeňte však sporák za gril s pahrebou, nahraďte panvičku horúcim roštom a zrazu je všetko inak.

Tempo nepopustí, výsledok je však veľmi podobný. Čakajú vás nadýchané a mäkké langoše, ktoré zostanú svieže i do druhého dňa. Tajomstvo sa ukrýva nielen v ceste samotnom, ale aj spôsobe pečenia. Prudká žiara uzavrie póry na povrchu a olej zachová mäkkosť a pružnosť striedky.

Rozpis surovín:

600 g hladkej múky
1 kocka droždia
100 ml oleja
350 ml vody
1 čl soli
1 pl celej rasce Mäspoma

S cestom pomôže robot i slnko

Tam kde je cesto, tam je vždy aj kuchynský robot. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Vlejete do misky 350 mililitrov vody, rozpustíte v nej kocku droždia, pridáte rascu, 100 ml oleja a keď dnu vsypete 600 gramov hladkej múky, miesenie sa môže začať.

Čo by ste vy robili dobrých 20 minút, robot stihne so silným motorom a veľkým hákom spracovať za tri. Hladké cesto s vyťahaným lepkom je v záverečnej fáze miesenia troška lesklé a práve tak to má byť. Drobné kvapôčky oleja vyhladzujú jeho povrch.

Kým robot zastal miesenie, s kysnutím pomôže teplý slnečný deň. Ponechajte prikrytú misu na stole terasy a uvidíte, ako sa objem cesta v krátkom čase strojnásobí.

Kým sa tak však stane, pripravíte si na pečenie langošov gril. Olej, ktorý by do seba nasiakli pri pražení je už zamiesený v ceste, takže nerobte si žiadne starosti.

Rovnomerná žiara pod roštom

Uhlie alebo brikety? V tomto prípade na tom priveľmi nezáleží. Hlavné je, aby ste ich rozkúrili v komíne a mali ich dostatok na to, aby ste pokryli celý palivový rošt. Znamená to, že palivom naplníte celý objem komína a vyčkáte si približne 30 minút na rozhorenie.

Dajte si záležať na tom, aby ste horúcu pahrebu roztiahli po celej ploche. A to tak, že medzi jednotlivými kúskami budú rovnomerné medzery. Naložte na gril rošt aby sa rozpálil na maximum, zakryte ho vekom a prieduchy ponechajte otvorené len na slabú štvrtinku.

V tejto fáze nejde o to, aby ste vyšvihli teplotu na maximum. Ide o to, aby sa grilovacia mreža nahriala a pahreba zostala pri živote. Vo chvíli, keď sa pustíte do pečenia na rošte, všetko prebehne bez veka a spodného prísunu vzduchu. Spodný prieduch jednoducho uzavriete.

Dip tomu dá šmrnc

Brikety sa rozpaľujú, cesto kysne, takže máte zopár minút na to, aby ste pripravili dip. Tentokrát bude pikantný, slaný, s výraznou chuťou, ktorá doplní jednotvárnu chuť langošov. Na terase to chce zmenu, hoci cesnak, kečup a strúhaný syr nie sú zlou kombináciou.

Rozpis surovín:

400 g kyslej smotany 18%
1 šalátová uhorka

1 balíček Mäspoma Tzatziky

Nastrúhate si na jemnom struháku šalátovú uhorku, zlejete z nej vodu, vsypete do nej balíček korenín na tzatziky a pridáte 400 gramov dobre vychladenej pochúťkovej smotany. Vo chvíli, keď všetko premiešate, dip máte hotový.

Hor sa na pečenie

Ako sa porátať s cestom? Natrhajte z neho guľky vo veľkosti marhule, roztiahnite ich na tenké placky a okamžite ukladajte na rozpálený rošt. Budete vidieť ako sa nafukujú a po okrajoch začínajú meniť farbu. To je ten správny čas pre ich otáčanie. Cesto sa na horúci rošt nelepí, musíte však byť obozretní a rýchli. Pečenie je naozaj svižné.

Každý otočený langoš sa dopečie na druhej strane oveľa rýchlejšie ako na prvej. To preto, že cesto je už plné bublín, ktoré ho prevzdušnili. Odložíte upečenú dávku bokom a idete na druhú. Je fajn, ak ste na to dvaja. Jeden vyťahuje cesto a ukladá na rošt, druhý zasa otáča a zbiera hotové langoše.

Nepodľahnite pokušeniu vyskúšať si to na plynovom alebo elektrickom grile. Ich výkon je príliš slabý, cesto sa skôr vysuší ako upečie. Namiesto langošov vyrobíte len chlebové placky.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár